
Selv om vi i all hovedsak ikke avler mot salg av kaniner, er vi fremdeles åpne for å selge kaniner om noen skulle ønske noen eller når vi har noen overskuddskaniner. Vi driver smått, og har derfor ikke alltid kaninunger tilgjengelig, men under avlsplaner kan du få mer informasjon om kull. På Instagram-kontoen vår @flykras_kaninoppdrett kan du se bilder og videoer av nåværende kull der det ofte er noen tilgjengelige for salg!
KRITERIER FOR HJEM
Være seg for avl eller kos, krever vi at kaninene får god plass å bevege seg på. Vi selger ikke kaniner til små bur; de skal kunne nyte livet og bevegelsesfrihet.
Som kjælekanin skal de enten få bo inne sammen med familien sin på et egnet sted hvor kaninen ikke blir stående alene store deler av døgnet, eller ha en kaninvenn å være sammen med. Du trenger ikke inneha erfaring med kanin, men du må være ditt ansvar bevisst, lese deg opp og spørre dersom du lurer på noe – og være godt innforstått med at en kanin lever i mange år fremover og at den skal ha et fullverdig liv så lenge den lever.
Vi selger ikke kaniner til barn – her er det de voksne som skal ha ansvaret, men at alle i familien tar del i kaninen er absolutt positivt og hyggelig!
Kontakt etter salg ser vi på som en selvfølge, og særlig ønsker vi tilbakemelding om noen av kaninene vi har solgt blir syke. Dette er for å holde oversikt over linjer og eventuelle genetiske feil. Tilbakemeldinger er gull verdt, for om vi ikke får beskjed om arvelige sykdommer, kan vi heller ikke ta disse genene ut av avlen vår om de ikke dukker opp hos oss.

HVA AVLER VI PÅ?
Vi legger ikke skjul på at vi avler kaniner for matauk, men fokuset for avlen ligger ikke i kjøttfylde. Gemyttet og helsen er det viktigste, vi vil ha trivelige kaniner som løper mot oss og ikke fra oss. Kaniner som er så trygge og tamme at de er i veien når vi gjør rent hos de og som strømmer til når vi skal gi de mat.
Utstilling: Dersom du ønsker en utstillingskanin kan det nok lønne seg å høre med noen andre som avler til dette formålet. Vi har nettopp begynt arbeidet med å jobbe opp pelskvaliteten slik at den vil egne seg for utstilling, men vil ikke ha noen før flere generasjoner frem i tid. Ser du allikevel noen du ønsker å benytte til utstillingsformål, må du ikke nøle med å ta kontakt.
Helse: Følgelig avler vi ikke på syke dyr eller dyr med arvelige feil og sykdommer. Finner vi ut av at noen av våre dyr bærer på genetiske feil, tar vi de umiddelbart ut av avl.
Farger: Når det kommer til farger, har dette kommet i siste rekke. Fokuset har hele veien ligget på helse og gemytt. Nå som grunnstammen har god helse og herlig gemytt, har vi kunnet begynne å fokusere på farger og pels. Målet er rex i fargen lux, men som et sidesprang i fargene, har vi det også gøy med otter og tan – spesielt hos rasen liten rex.
Rase: Hittil har satsningen vært rex og rexblandinger. I 2024 begynte arbeidet med å fase ut normalpelsede dyr, for å avle kun rexpelsa. Målet fremover blir også å avle ned i størrelse, mot rasen liten rex. Rexen er kjent for sin særegne og fløyelsmyke pels; ingen andre raser har denne pelsstrukturen.
VED KJØP
Når du kjøper kanin hos oss, får du med informasjonen vi har om akkurat det dyret du kjøper, samt overgangsfôr. Kaninene er minimum 8 uker gamle før de selges. Pris per 2025 er på mellom 800 og 1200 kr, avhengig av alder og rase.


